انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۶

به نقل از (کنکور وی آی پی (اخبار کنکور)-تکنیک، جزوه و منابع کنکور))

بدون شک یکی از مهم ترین مراحل در زندگی هر شخص انتخاب رشته کنکور سراسری است ، انتخابی که در مراحل بعدی زندگی شخص نیز تاثیر عمده ای خواهد گذاشت بنا براین باید در انتخاب رشته کنکور سراسری نهایت دقت را به عمل آورد ، برای انجام یک انتخاب رشته دقیق و بدون ریسک در کنکور سراسری لازم است تا با مفاهیم و موارد زیادی آشنا شوید، تجمیع این موارد و اطلاعات در یک مقاله واحد می تواند داوطلب و خانواده اش را برای انجام یک انتخاب رشته دقیق آماده کند.

به همین منظور مشاوران حامی مقاله حاضر را به رشته تحریر در آورده اند که حاوی تمام اطلاعات لازم برای انتخاب رشته کنکور سراسری است و موارد مهمی نظیر : قسمت های مختلف کارنامه کنکور سراسری ، دوره های پذیرش (روزانه ، شبانه ، غیرانتفاعی ، پیام نور، پردیس خودگردان) ، سهمیه های موثر در کنکور سراسری ، دوره های نیمه متمرکز و بدون کنکور ، رشته های بومی و کشوری ، رشته های شناور ، نحوه انتخاب رشته و چینش انتخاب ها ، رتبه های قبولی در دانشگاه های مختلف را توضیح خواهند داد.

 

گام اول در نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری

انتخاب رشته کنکور سراسری با همه پیچیدگی ها و چالش های خاص تنها از دوگام اساسی و بزرگ  تشکیل می شود گام اول فهم دقیق اطلاعات مندرج در کارنامه کنکور سراسری و آشنایی با ضوابط پذیرش است و گام دوم نیز آشنایی با رتبه های قبولی رشته های مختلف و چینش انتخاب هاست که در ادامه به تفصیل به شرح هر کدام خواهیم پرداخت.

کارنامه کنکور سراسری

مفهوم قسمت های مختلف کارنامه کنکور سراسری

قبل از آنکه به توضیح قسمت های مختلف کارنامه بپردازیم  شمارا به مشاهده دقیق تصویر زیر که یک کارنامه فرضی از کنکور سراسری است دعوت می کنیم:

انتخاب رشته کنکور سراسری

قسمت اول

از تصویر کاملا واضح است که قسمت اول تنها درصد شما در دروس مختلف را نشان می دهد و در لحظه ورود شما به سایت سنجش بی ارزش ترین قسمت کارنامه است! زیرا تاثیری در فرآیند انتخاب رشته شما ندارد درصد های دروس هرچه در آزمون های آزمایشی مهم بودند و باید مورد توجه قرار می‌گرفتند در فرآیند انتخاب رشتهو تحلیل کارنامه بی‌تاثیر است.

قسمت دوم

این قسمت مهم ترین و اصلی ترین اطلاعات را پیرامون عملکرد داوطلب در کنکور سراسری شامل می شود و تحلیل و آنالیز آیتم های این قسمت تاثیر بسیار مهمی بر روی انتخاب رشته دارد ستون های این جدول زیر گروه ها را نشان می دهند بسیار پیش آمده است که داوطلبان زیرگروه دلخواه خود را به اشتباه متوجه شده است و درگیر وضعیت نابه‌سامانی شده است. در این مقاله به طور کلی زیرگروه ها را معرفی می کنیم و جزئیات کم اهمیت تر را در مقالات بعدی توضیح خواهیم داد در رشته تجربی رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و پیراپزشکی زیر گروه اول و رشته پرطرفدار داروسازی زیر گروه دوم است در رشته ریاضی فیزیک نیز رشته های مهندسی پرطرفدار زیرگروه های اول و دوم را شامل می شوند فعلا در این مقاله دانستن زیر گروه در همین حد کافیست در مقالات بعدی جزئیات این موضوع را شرح خواهیم داد.

ردیف اول نشان دهنده تاثیر سوابق تحصیلی در واقع معدل دیپلم و پیش دانشگاهی در کنکور است که چنانچه رشته دبیرستان و پیش دانشگاهی داوطلب با زیر گروه آزمایشی امتحانی در کنکور سراسری یکسان باشد این میزان تاثیر برابر ۲۵% خواهد بود.

ردیف دوم نشان دهنده رتبه داوطلب در سهمیه است حال این سهمیه می تواند سهمیه مناطق ۱ یا ۲ یا ۳ باشد و یا سهمیه جانباز و ایثارگر به هر حال مهم ترین مورد برای انتخاب رشته این ردیف است و اگر کسی از شما پرسید رتبه کنکورتان چند است باید اعداد این ردیف را در زیرگروه مورد علاقه خود بخوانید و ملاک پذیرش نیز این رتبه ها هستند.

ردیف سوم نشان دهنده رتبه داوطلب در کل کشور است که برای انتخاب رشته کنکور سراسری چندان کارآمد نیست (البته به جز درصد کمی از رشته ها که بعدا توضیح می دهیم)

ردیف چهارم این ردیف نیز اهمیت بسیار زیادی دارد به ویژه در دانشگاه آزاد که در واقع ملاک اصلی پذیرش داوطلبان اعداد این ردیف است این ردیف نمره کل یا همان تراز داوطلبان است تراز داوطلب به این مفهوم است که داوطلب در مقایسه با سایر داوطلبان آن گروه آزمایشی چه عملکردی داشته است این عدد برای رتبه های برتر کنکور حدود ۱۲۰۰۰ و ۱۳۰۰۰ است و برای رتبه های زیر ۱۰۰۰ مناطق نیز بالای ۱۰۰۰۰ است .

قسمت سوم

این قسمت بیانگر مجاز بودن داوطلبان برای انتخاب رشته است که در هر کدام از دوره ها ی روزانه، شبانه، پردیس خودگردان و فرهنگیان است که با توجه به رتبه ای که داوطلب کسب کرده است مجاز بودن یا نبودن در هر کدام از دوره ها مشخص می شود.

قسمت چهارم

این قسمت نیز کاملا واضح و گویاست ماکزیمم نمره کل زیر گروه ها نیز مربوط به داوطلبی است که بیشترین نمره را در بین کل زیر گروه های یک گروه آزمایشی کسب کرده است.

 

دانشگاه های دولتی روزانه

دانشگاه های دولتی روزانه که شامل تمام دانشگاه های صنعتی ، جامع و علوم پزشکی می شوند به عنوان پرطرفدارترین گزینه در بین داوطلبان کنکور سراسری به شمار می روند داوطلبانی که وارد دوره روزانه می شوند از پرداخت شهریه معاف هستند و از مزایای تحصیل رایگان استفاده می کنند و معمولا از امکانات رفاهی خوبی نظیر خوابگاه ، وام دانشجویی و.. برخوردار می شوند بدیهی است برای تحصیل در دوره های روزانه بایستی رتبه قابل قبولی در کنکور کسب کرده باشید که بخشی از این رتبه ها را در ادامه ارائه می دهیم.

دانشگاه های دولتی شبانه

دوره شبانه نیز در بسیاری از جهات مشابه دوره های روزانه است ، بر خلاف تصور عوام کلاس های دوره شبانه در ساعات پایانی روز برگزار نمی شود و زمان برگزاری کلاس ها در روز بوده و در اکثر دانشگاه های کشور همزمان با کلاس های دوره روزانه است اما داوطلبان دوره شبانه برای تحصیل ملزم به پرداخت شهریه هستند که این شهریه برای رشته های مختلف متفاوت است نکته مسرت بخش برای داوطلبان دوره شبانه این موضوع است که نام شبانه در هیچ کجای مدرک آن ها درج نخواهد شد ، لازم به ذکر است چنانچه قصد انتخاب دوره های شبانه در شهری غیر از محل سکونت خود را دارید از طریق مشاوران حامی و یا مطالعه مستقیم دفترچه کنکور سراسری از امکانات رفاهی نظیر خوابگاه ، شام و… اطلاعات حاصل کنید.

دانشگاه پیام نور

دانشگاه های پیام نور نیز از طریق کنکور سراسری اقدام به پذیرش دانشجو می کنند برای تحصیل در دانشگاه پیام نور باید شهریه پرداخت کنید اما این شهریه نسبت بهشهریه دوره شبانه کمتر است لازم به ذکر است که دانشگاه پیام نور نسبت به دانشگاه های دولتی اعتبار بسیار کمتری دارند اما مورد تایید وزارت علوم هستند.

دانشگاه و موسسات غیر انتفاعی

از تاسیس دانشگاه ها و موسسات غیرانتفاعی چند سالی می گذرد ، موسسات غیرانتفاعی نیز در زمره دانشگاه هایی قرار می گیرند که برای تحصیل در آنها باید شهریه پرداخت نمود شهریه پرداختی در موسسات غیرانتفاعی تقریبا همانند دانشگاه پیام نور است و نسبت به شهریه دوره شبانه کمتر می باشد. اعتبار مدرکی دانشگاه های غیرانتفاعی نیز نسبت به دوره های شبانه به مراتب پایین تر بوده اما مورد تایید وزارت علوم هستند لازم به ذکر است که دانشگاه های غیر انتفاعی دارای سطح بندی هستند که برای اطلاع از سطح علمی آن ها می توانید با مشاوران حامی در ارتباط باشید.

دانشگاه های پردیس خودگردان

دانشگاه های پردیس خودگردان را می توان به عنوان یکی از پرطرفدارترین داتشگاه های حال حاضر در کشور به شمار آورد این دانشگاه ها علاوه بر داشتن شهریه بالا همواره به عنوان یکی از انتخاب های داوطلبان به شمار می آیند علت این امر وجود رشته های پرطرفداری نظیر پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی و… در این دانشگاه هاست زیرا این رشته های پرطرفدار تنها در دانشگاه های علوم پزشکی (دوره روزانه) و دانشگاه های پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد ارائه می شوند بنابراین پردیس های خودگردان طرفداران بسیار زیادی دارند اما توصیه اکید می کنیم که قبل از تصمیم گیری در مورد انتخاب پردیس های خودگردان حتما از شهریه بالای آن ها اطلاع حاصل نمایید مشاوران حامی پیش تر مقاله زیر را پیرامون همین موضوع منتشر کرده اند.

شهریه پردیس خودگردان
سهمیه های کنکور سراسری

سهمیه ها

یکی از مواردی که اهمیت بسیار زیادی در سرنوشت قبولی داوطلبان کنکور دارد و امر انتخاب رشته کنکور سراسری را با چالش مواجه می کند سهمیه های قبولی کنکور سراسری است که استفاده از آنها داوطلبان را در رسیدن به هدف نهایی یاری می دهد سهمیه های موثر در کنکور سراسری را به دو قسمت تقسیم کرده ایم که در زیر ارائه می شود:

سهمیه مناطق و ایثارگران و شهدا

سهمیه برای دانشگاه سراسری شامل سهمیه مناطق, سهمیه ایثارگران,سهمیه رزمندگان,سهمیه خانواده شهدا می شود,سهمیه مناطق به این مفهومه که برای هر کد رشته محل ۸۰% ظرفیت مربوط ب بومی های اون محله و ۲۰% مربوط به جاهای دیگس البته این عدد برای رشته های پرمتقاضی به ۶۰% تغییر میکنه

پرمتقاضی هم در گروه تجربی میشه پزشکی و پیراپزشکی
در گروه ریاضی میشه برق, مکانیک, عمران, صنایع, کامپیوتر, معماری
و برای رشته انسانی هم حقوق و…

سهمیه ایثارگران هم مخصوص عزیزانی است ک پدریا همسر گرامیشون جانباز بالای ۲۵۵% باشه.یا به فیض شهادت نائل شده باشه توجه داشته باشین این سهمیه در صورتی نصیب عزیزان میشه ک بتونن۷۰۰% نمره اخرین نفر قبولی در هر کدرشته محل به دست بیارن و این سهمیه شامل یک چهارمه ظرفیت هر کدرشته محل میشه

سهمیه رزمندگان هم مخصوص قهرمانانی هست ک حداقل ۶ ماه حضور فعال در جبهه های حق علیه باطل داشته باشن

اما سهمیه خانواده معظم شهدا این سهمیه شامل خواهر ,برادر,پدر و مادر شهدای عالیقدر میشه(دقت کنین ک فرزند شهید شامل سهمیه خانواده شهدا نمیشه و باید از سهمیه ایثارگر اقدام کنه)

توجه داشته باشین که سهمیه های دیگه مث سهمیه کارمندان,بهیاران,مناطق محروم و.. هم هس ک به علت داشتن یک سری شرایط خاص جداگانه بررسی میشن )

یه نکته راجع به سهمیه مناطق قابل ذکره که بعضی از,دوستان میان تو سال آخر شهر محل اخذ پیش دانشگاهی رو عوض میکنن و میرن تو اون شهر زندگی میکنن تا مثلا به جای منطقه یک از منطقه دو استفاده کنن!!
غافل از اینکه سهمیه مناطق با این فرمول محاسبه میشه:

۱) اگر سه سال اخر دبیرستان تو یه شهر بوده باشین که همون شهر میشه به عنوان منطقه بومی و سهمیه هم با اون شهر حساب میشه
۲) اگر این سه سال متفاوت باشه حتی یک سالش اون منطقه مرفه تر به عنوان سهمیه منطقه محاسبه میشه
۳) اگر محل اخذ پیش دانشگاهی خارج از کشور بوده باشه داوطلب جز منطقه سه حساب میشه

نتیجه: اگر حتی یک سال از سه سال آخرو تو یه شهر مرفه (تهران,شیراز,اصفهان,مشهد, تبریز) خوندین این سال آخری نیاید خودتونو درگیر اثاث کشی و این داستانا بکنین حتی اگ محروم ترین منطقه ممکن هم برین بازم سهمیه منطقه یک حساب میشین!!

سهمیه مناطق محروم

طبق مصوبه دوازدهمین جلسه کمیته مطالعه و برنامه ریزی آزمون سراسری در تاریخ ۱۳۷۲/۱/۲۱حداقل %۴۰ از ظرفیت هر یک از کد رشته های ناحیه ای، قطبی و کشوری دوره روزانه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی واقع در استان های ایلام، بوشهر، چهارمحال وبختیاری، سیستان وبلوچستان، کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه وبویر احمد، لرستان و هرمزگان به داوطلبان بومی استان های فوق اختصاص می یابد.

البته داوطلبین عزیز باید این موضوع را نیز در نظر داشته باشند که براساس مصوبه سال ۱۳۹۲ مجلس شورای اسلامی، مبنی بر پذیرش %۳۰ دانشجوی بومی از محل اصلاح قانون عدالت آموزشی، وزارت بهداشت، درمـان و آموزش پزشکی، در راستای تربیت و تأمین نیروی انسانی بومی مورد نیاز مناطق محروم کشور، مصوبه مربوط را برای رشـته هـای مقطـع دکتـری عمـومی که شامل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی اجرا مینماید.

با توجه به قانون مذکور، بدیهی  است اون سهمیه %۴۰ که در بالا به آن اشاره کردیم شامل این رشته ها نخواهد بود.

سهمیه بهیاران

سهمیه بهیاران در رشته پرستاری در منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی محل اشتغال متقاضیان معتبر میباشـد، بـنابراین تعریـف اسـتان بومی، استان محل بومی بهیار بر اساس مطالب درج شده در کارنامه است. بنابر این اون دسته از دانش آموزانی که دارای دیپلم بهیاری مورد تایید وزارت آموزش و پرورش و یا بهیاران دارای دیپلم موردتأیید، که بندهای ۲۲و ۲۵ تقاضانامه ثبت نامی را علامتگذاری و تکمیل کردند و به حرفه بهیاری اشتغال دارند در آزمون شرکت کرده انـد، چنانچـه مجـاز بـه انتخاب رشته شوند، در صورت انتخاب رشته های پرستاری با نمره کل حاصل از نمرات دروس عمومی و تخصصی گروه آزمایشی علوم تجربی و احتسـاب نمره درس تخصصی بهیاری انتخاب  می شوند.

ضمناً گزینش این داوطلبان برای سایر رشته ها، با نمره کل بدون احتساب دروس تخصصی بهیاری میباشد .

سهمیه کارمندان

 

البته باید این نکات را نیز در نظر بگیرید

حداکثر سن برای سهمیه کارمندانی که در بالا اشاره شد، باید ۳۵ سـال تمام به هنگام ثبت نام باشد.
دادن مأموریت آموزشی به کارکنان پذیرفته شده در دوره نوبت دوم (شبانه) و پرداخت شهریه و یا پرداخت هرگونه کمک هزینه تحصیلی ممنوع است.

دوره های بدون کنکور آزمون سراسری (پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی)

هنگامی که دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری را ورق بزنید با کد رشته هایی رو به رو می شوید که در کنار آن ها عنوان پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی درج شده است برای این کد رشته ها نتیجه کنکور سراسری داوطلب هیچگونه تاثیری در پذیرش ندارد و تنها بر اساس معدل دیپلم و پیش دانشگاهی داوطلب پذیرش صورت می گیرد. این دوره های بدون کنکور در سال های دور تنها از طریق دانشگاه های پیام نور و دانشگاه های غیر انتفاعی دانشجو جذب می کردند اما در سال های اخیر از طریق دانشگاه های دولتی نیز این اقدام صورت می گیرد که پر رونق ترین پذیرش برای رشته های گروه پزشکی بدون کنکور است که دانشگاه های علوم پزشکی  از طریق سوابق تحصیلی و با توجه به معدل داوطلبان دانشجو جذب می کنند که کلیات این رشته ها و نحوه ثبت نام در آن ها در زیر ارائه می شود:

لف) این رشته ها فعلا فقط در مقطع کاردانی بدون کنکور هستند و کارشناسی پیوسته شون بدون کنکور نیست یعنی شما مستقیم نمی تونید بدون کنکور لیسانس بگیرید!!

ب)این رشته ها در دانشگاه های علوم پزشکی و مقطع کاردانی نیمه متمرکز هستند یعنی با توجه به سوابق تحصیلی داوطلبان (معدل دیپلم) بچه ها را گزینش می کنند ودعوت به مصاحبه می کنند پس برای تحصیل در این رشته ها باید از سد مصاحبه هم عبور بکنید.

ج) این رشته ها در سال ۹۵ حالت  بومی گزینی داشت یعنی شما فقط ملزم بودین استان خودتون رو انتخاب بکنید بومی هم به این معناست که شما سه سال آخر دبیرستان رو در آنجا بوده باشین یا اگر سه سال آخردبیرستان تون باهم متفاوته محل تولدتون رو به عنوان استان بومی شما در نظر می گیرند.

د) اما شاید مهم ترین ویژگی رشته های کاردانی بدون کنکور گروه پزشکی تعهدی بودن اونها باشه؛ به این مفهوم که شما باید تعهد بدین که به ازای سه برابر طول دوره تحصیلتون (که اگر خرابکاری نکنین و به موقع تموم کنید میشه ۶ سال)  در استان خودتون برای مراکز وابسته به وزارت بهداشت خدمت بکنید و نکته مهم قضیه هم اینه که شما در طول این مدت تعهدتون حق ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر رو ندارید و حتما باید تعهدتون تموم بشه بعد ادامه تحصیل بدین.

ه) این رشته ها شرط سنی هم داشتن  در سال ۹۵ خانم ها باید حداکثر سن مجازشون واسه شرکت تو این رشته ها ۲۵ سال تمام می بود و برای آقایون هم باید ۲۷ سال تمام می بود(البته با احتساب دو سال خدمت سربازی)

مجموعه رشته های ارائه شده در دفترچه ۹۵: کاردانی علوم آزمایشگاهی، کاردانی هوشبری، کاردانی تکنسین سلامت دهان، کاردانی مامایی، کاردانی بهداشت محیط، کاردانی مدارک پزشکی

کاردانی اتاق عمل، کاردانی هوشبری، کاردانی مامایی، کاردانی علوم آزمایشگاهی، کاردانی تکنسین سلامت دهان

نکته: برای اطلاع از این موضوع که  در سال ۹۶ کدام رشته در کدام استان ارائه شده است می توانید  سوال خود را در ذیل این مطلب با  حامی  مطرح کنید.

نحوه گزینش دانشجو (بومی گزینی ، کشوری و….)

یکی از سوالاتی که همه ساله در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری برای داوطلبان و خانواده آن ها پیش می آید نحوه گزینش دانشجو است رشته های تحصیلی موجود در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری با توجه به نحوه گزینش به دسته های زیر تقسیم می شوند:

استانی : رشته هایی هستند که در اکثر استان ها گسترش داشته یا از نظر کاربردی به متخصصان بومی نیاز دارند.

ناحیه ای : رشته هایی هستند که در اکثر استان ها گسترش ندارند اما در چند استان مجاور که یک ناحیه تلقی می شوند وجود داشته باشند.

قطبی : رشته هایی هستند که در چند ناحیه مجاور که قطب تلقی می شوند رواج دارند.

کشوری : رشته هایی هستند که در اکثر قطب ها وجود نداشته اند و تنها در تعدادی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ارائه می شوند. جداول زیر این تقسیم بندی را نشان می دهند.

تعیین استان بومی

ملاک تعیین استان بومی برای داوطلبان کنکور سراسری بر اساس زیر است:

الف) در صورتی که محل اخذ مدرک سه سال آخر دبیرستان برای داوطلبان نظام قدیم و محل اخذ مدرک پیش دانشگاهی و دو سال آخر دبیرستان برای داوطلبان نظام جدید یک استان باشد ، آن استان بومی داوطلب خواهد بود.

ب) در صورتی که محل اخذ مدرک سه سال داوطلب در یک استان نباشد ، استان محل تولد داوطلب به عنوان استان بومی داوطلب قلمداد می شود.

ج) اگر محل اخذ مدرک سه ساله آخر دبیرستان داوطلب خارج از کشور باشد محل تولد وی استان بومی خواهد بود و چنانچه محل تولد نیز خارج از کشور باشد تهران به عنوان استان بومی در نظر گرفته می شود.

استان های تابعهنواحی بومی
البرز، تهران ، زنجان، سمنان، قم، مرکزی و قزوینناحیه یک
آذربایجان شرقی و غربی و اردبیلناحیه دو
اصفهان، چهار محال بختیاری و یزدناحیه سه
سیستان بلوچستان، کرمانناحیه چهار
بوشهر، فارس، کهگلویه، هرمزگانناحیه پنج
کردستان، کرمانشاه و همدانناحیه شش
ایلام، خوزستان و لرستانناحیه هفت
خراسان رضوی، شمالی و جنوبیناحیه هشت
گلستان، گیلان و مازندرانناحیه نه

گزینش در دوره های مختلف کنکور سراسری پس از کسر سهمیه ۲۵% ای سهمیه ایثارگران به دو طریق زیر صورت می گیرد:

کشوری : در این رشته ها ظرفیت هرکد رشته محل به نسبت شرکت کنندگان سهمیه های مناطق یک ، دو ، سه و خانواده شهدا تعیین می شود.

بومی : در رشته هایی که گزینش آن ها بومی (قطبی ، ناحیه ای ، استانی) است حدود ۲۰% ظرفیت به داوطلبان آزاد و مابقی ظرفیت به نسبت سهمیه های مناطق یک ، دو و سه و خانواده شهدا در بوم مربوطه تخصیص می یابد. اما برای رشته های پرمتقاضی (طبق جدول زیر) این میزان متفاوت است و ۴۰% ظرفیت باقیمانده به داوطلبان آزاد تخصیص می یابد ضمنا نیمی از ظرفیت  خالی مانده سهمیه رزمندگان  نیز به داوطلبان آزاد اختصاص داده می شود.

رشته های پرمتقاضیگروه آزمایشی
مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی صنایع، مهندسی عمران، مهندسی معماری، مهندسی کامپیوترریاضی و فنی
پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکیعلوم تجربی
حقوق، روانشناسی، حسابداریعلوم انسانی

گام دوم در نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری

پس از آشنایی با کارنامه کنکور سراسری با ضوابط مندرج در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری نوبت به آن رسیده است که تا با نحوه تکمیل فرم انتخاب رشته کنکور سراسری آشنا شویم برای انجام یک انتخاب رشته دقیق باید معیارهای زیر را در نظر بگیریم

الف) علاقه به رشته
ب) بازار کار رشته
ج) اعتبار دانشگاه
د) مسافت دانشگاه تا محل سکونت و امکانات رفاهی
ه) شانس قبولی در کد رشته محل ها

در انتخاب رشته کنکور سراسری مهم ترین عامل علاقه است موارد بسیاری دیده شده است که بدون علاقه و از روی فضای رقابتی رشته هایی را انتخاب نموده اند اما در طول مسیر به مشکلات بسیار زیادی برمی خورند که گاه منجر به انصراف از تحصیل می شود به خاطر داشته باشید که پس از کنکور سراسری و انتخاب رشته مسیر جدیدی از زندگی برای شما شکل خواهد گرفت بنابراین برای پیمودن این مسیر باید به رشته انتخابی علاقه داشته باشد یکی دیگر از مواردی که برای انتخاب رشته بسیار مهم است بازار کار رشته انتخابی است زیرا هدف از تحصیل در رشته های دانشگاهی ساخت یک آینده شغلی درخشان برای داوطلب است بنابراین لازم است تا با رشته های مختلف دانشگاهی و بازار کار آنها آشنایی کامل داشته باشید که به این منظور می توانید از دسته معرفی رشته های دانشگاهی حامی استفاده کنید.

پس از موارد الف و ب نوبت به مبحث اعتبار دانشگاهی می رسد اعتبار دانشگاه مبحثی است که باید برای انتخاب رشته کنکور سراسری  در مورد آن بر صراط عدالت حرکت نمود به این مفهوم که تا جایی اعتبار دانشگاه را مدنظر قرار دهیم که بحث بازار کار رشته به خطر نیفتد به عنوان مثال یک دانشجوی رشته تجربی نباید رشته بهداشت محیط دانشگاه تهران را به رشته دندانپزشکی زاهدان ترجیح دهد.

مورد (د) مربوط به مسافت دانشگاه و امکانات رفاهی نظیر خوابگاه است این اطلاعات که در دفترچه شماره ۳ انتخاب رشته قید می شود باید از سوی داوطلبان و خانواده آن ها مورد نقد و بررسی قرار بگیرد تا پس از قبولی در رشته و دانشگاه مورد نظر مشکلاتی از قبیل نبود خوابگاه و.. پیش نیاید.

مورد (ه) در واقع مهم ترین ابزار برای انتخاب رشته کنکور سراسری است که شانس داوطلب را در کد رشته های انتخابی اش شرح می دهد مشاوران حامی با داشتن سال ها تجربه در امر انتخاب رشته کنکور سراسری اطلاعات لازم برای قبولی داوطلبان را در تمامی رشته های کنکور سراسری در اختیار آن ها خواهند گذاشت تابه این ترتیبشانس قبولی داوطلب در  هر کدام از انتخاب هایش مشخص شود. همچنین گروه مشاوره حامی  نسبت به جمع آوری اطلاعات قبولی داوطلبان در سال های قبل اهتمام ورزیده است و این اطلاعات را پیش تر طی مقالات مختلفی منتشر کرده است که برای مطالعه  پر بازدید ترین این مقالات می توانید روی هر کدام از لینک های زیر کلیک نمایید.

منبع

برچسب ها:
لینک کوتاه این مطلب:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد