چطور زیست شناسی را مطالعه نماییم و پزشک شویم

به راحتی مثل آب خوردن


زیست سال دوم- مار خوش خط و خال

زیست شناسی درسی مهم و مفهومی هستش که میتونه آیندتونو نجات بده

افرادی که ریاضی و فیزیک ضعیفی دارند نیازمند درصد بالاتری از درس زیست هستند

هر درسی روش و تکنیک خاصی برا مطالعه داره و زیت هم به همین صورت

با ما باشید تا روش های مطالعه را در درس زیست بخوبی یاد بگیرید

تا به حال به این فکر کرده اید زیست را در کنکور امسال چند درصد می زنید؟ و یک سوال دیگر: فکر می کنید کسانی که به پزشکی رسیده اند زیست رو حدودا چند درصد زده اند؟

بررسی چند کارنامه : برای شما درصدهای چند نفر از دوستان کنکوری سال گذشته که در حال حاضر دانشجوی پزشکی هستند را بیان می کنم:

منطقه۳ / رتبه سهمیه :۸۰۳ (پزشکی خرم آباد)- ادبیات:۵۸ / عربی:۵۲ / معارف:۷۸ / زبان: ۴۰.۳/ریاضی:۴۲.۳ / زیست شناسی:۳۷.۴ / فیزیک:۲۵.۶ / شیمی:۵۲.۴

منطقه۲ / پزشکی خراسان شمالی- ادبیات: ۷۰.۷/ معارف:۶۹.۴ /عربی:۵۳.۴ /زبان:۷۷.۸/ زیست:۳۲ /شیمی:۴۰ / ریاضی:۴۷.۸ /فیزیک:۴۱.۲

منطقه۲ / پزشکی کرج ادبیات:۶۵.۴ /معارف:۸۴ /عربی۷۳.۴ /زبان:۱۰۰ / زیست:۴۲ /شیمی:۶۲ /ریاضی:۵۳.۴/ فیزیک:۴۳.۴

درصدهای زیست عجیب نیستند؟

فعلا تا آخر با ما باش و بخون خودت حساب کار دستت میاد-همه چی واس ماس

خب رسیدیم تازه به اصل مطلب ، چیه فکر کردی اومدی خواستگاری ؟ نه عزیزم ولی بهت قول میدم اگه خوب درس بخونی خودم برم برات خواستگاری اونجا تازه وقته اینه که بگیم بریم سر اصل مطلب. نگاهش کن قند تو دلش آب شد تا گفتم خواستگاری !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! بچه های عزیز برای رسیدن به درصد ایده آل در زیست شناسی باید به نکات زیر حین مطالعه دقت کنیم :

بعضی از مشاغلی که شما با درصد بالای 70 در زیست شناسی میتونید بدست بیارید، شان اجتماعی مشاغل فوق می تونه مال شما باشه

1.اول اینکه هی تو رویا پوشیدن لباس سفید نباشی یا رو تخت لم بدی پاهاتم مثل بچگی هات تکون بدی (البته هنوزم بچه ای ) و ببینی بعد از یک ساعت یک فصل زیست خوندی ولی هیچی نفهمیدی.

2.بچه ها در زیست شناسی در درجه اول باید به خط به خط کتاب درسی تسلط پیدا کنید که گاهی هم در بین 4 گزینه مطرح شده در سوالات به محفوظات شما احتیاج دارد و اینکه می توان با این محفوظات از رد گزینه استفاده کنید و حتی اگر شد یه گزینه را رد کنید.

توجه می نمویی که قبل از اینکه مورد 3 را بگم بهت یه چیز بگم خیلی مهم و این مورد هستش که سه تا کتاب زیست مثل بدن به هم مرتبطه.حالا من هی بگم تو هی گوش نده


باز دارم تاکید میکنم که این مجموعه دستگاهای بدنو دیدی خودت میفهمی به همین صورت کل کتابهای زیست دبیرستان و پیش سیستمی به هم ربط دارند.بازم گفتم شما حالا خودتو بزن نشنیدن

3.مطلبی که غیر از تعمیم دادن به زیست شناسی به دروس دیگر هم قابل تعمیم داد سوال سازی در حین خواندن مطلب است منظور اینکه شما خود را جای یک طراح بزارید و مدل های مختلفی از سوالات را یا در ذهن خود یا در برگه ای جداگانه طرح کنید به قولی باید دید طراحانه پیدا کنید و این کار یادگیری و افزایش ماندگاری و فهم آن بخش را برای مدت بیشتری در ذهن شما تضمین میکند.یادم میاد موقعی که خودم زیست میخوندم اینکارو میکردم و هنگام زدن تست برایم تمام سوالات آشنایی داشت و گاهی سوالاتی طرح میکردم که از خودم به شگفت میامدم و همین سوال سازی باعث خلاقیت ذهن من شد.

4. شما باید بتوانبد بین کتاب های سه سال درسی و بخش های مختلف آن ارتباط برقرار کنید و این ارتباطات را برای بار های اول و دوم به چشم ببینید منظورم این است که اگر مطلبی از سال دوم و پیش با هم در ارتباط بود کتاب های هر دو سال را باز کنید و صفحه مورد نظر را بیارید و آن مطلب را با چشم ببینید و مطالعه کنید که باعث درک ان مطلب و به یاد سپاری ان در مدت متمادی میشود.

5. مطلب بعدی ارتباط با اشکال و متن کتاب درسی که باید این ارتباطات را خودتان برقرار کنید و نمیشود گفت با یک بار مطالعه از کتابهای درسی میتوان به این قدرت رسید ولی با دوره های 10 دور به بالا کم کم به این قدرت میرسید.

6.توجه به قید های کتاب درسی که بی رحمانه زیاد هستند و گاهی اصلا نمیتوان هیچ دلیلی برای حفظ ان ها و طرح سوالات از آنها پیدا کرد که بیشتر از فصل 8 به بعد سال چهارم مورد توجه طراحان است.

7.خواندن مفهومی از یک طرف مهم است و از طرف دیگر دوره منظم و علمی آن مطلب از آن مهم تر است که توصیه میشود مطلب جدید خوانده شده در ان روز را در آخر شب مطالعه کنید. طی گفت و گو با دوستان و شاگردانی که رتبه های برتری در کنکور تجربی و درصد بالایی در زیست شناسی کسب کرده اند به این نتیجه رسیدم که در اکثر بچه ها زیست شناسی را بالای 50 دور دوره کرده اند و از این نکته غافل نشید که کیفیت فدای کمیت نشود .

8. به دوره و چرخه های گیاهی و جانوری توجه کنید و قسمت به قسمت آن را به خاطر بسپارید ببینید کجا میوز و میتوز رخ داده قبل و بعدش چه خبره ،سلول تخم کجاست؟کجا هاپلوئیدی و کجا دیپلوئیدی هستش .

فقط کافیه که درصدتونو به بالای 65 در زیست شناسی برسونید اونوقت بی برو برگرد با کمک زیست پزشک شدی

تعداد سوال زیست شناسی در هر مبحث در کنکور اخیر

جدول زیر جمع تعداد سؤال‌های هر مبحث زیست‌شناسی را در سه سال اخیر نشان می‌دهد. جلوی هر مبحث سه آیتم مشخص شده ؛

بودجه بندی تعداد سوال زیست شناسی در هر مبحث کنکور

  • - الف) تعداد تست خالص: یعنی تست‌هایی که فقط از خود این مبحث بدون ترکیب با مبحث‌های دیگر در کنکور مطرح شده است.
  • - ب) تعداد تست ترکیبی فقط از یک کتاب : یعنی تست‌هایی که نکته‌ای از مبحث مورد نظر با نکته‌ای از مبحث‌های همان کتاب ترکیب شده است.
  • - ج) تعداد تست ترکیبی از چند کتاب: یعنی تست‌هایی که نکته‌ای از مبحث مورد نظر با نکته‌ای از مبحث‌های دیگر کتاب‌های زیست دبیرستان ترکیب شده است.

ساده تر بگوییم،

بهترین شیوه جهت افزایش درصد در این درس اصلی مرور و تکرار بهمراه حل تست فراوان است به دو دلیل زیر:

۱-در صورتی که منبع تستی شما معتبر و براساس سطح پیشروی شما در مباحث باشد ، باعث میشود نکات زیادی را از درسنامه تحلیل و یاد بگیرید.

۲-چشمان شما به دیدن صورت تست طولانی عادت میکند و حوصله ی شما در خواندن این تیپ تست ها نیز بیشتر می شود.

 

روش خواندن زیست شناسی برای کنکور سراسری

درس زیست شناسی از مهم ترین دروس تخصصی رشته تجربی و جزو محبوب ترین دروس در این رشته است که باعث علاقه مندی بسیاری از داوطلبان رشته تجربی برای تحصیل در رشته پزشکی است. ضریب این درس در کنکور تجربی بالاترین ضریب را دارد به همین دلیل است که روش خواندن زیست شناسی دغدغه بسیاری از داوطلبان رشته تجربی شده است. درس زیست شناسی بیشترین سوال را در بین دروس تجربی در کنکور سراسری به خود اختصاص داده است. داوطلبانی که علاقه مند به تحصیل در رشته های زیر گروه پزشکی در دانشگاه هستند باید بدانند که این علاقه آنها مستلزم کسب درصد بالایی در درس زیست شناسی در کنکور سراسری است که این امر نیز مطالعه بسیار عمیق و مفهومی این درس را می طلبد.

در سال های اخیر شاهد تست های شمارشی مفهومی و ترکیبی مانور بیشتر در مبحث زیست گیاهی تست های محاسباتی سنگین تر از مبحث ژنتیک بوده ایم که این خودش زنگ خطری است برای داوطلبان که دیگر تست های صرفا حفظی در کنکور مطرح نمی شود. برای موفقیت در درس زیست شناسی نیازمند تغییر نگرش داوطلبان در نوع و شیوه مطالعه آن ها در درس زیست شناسی هستیم که در ادامه به نحوه مطالعه صحیح زیست شناسی می پردازیم :

پیش خوانی یا مطالعه روزنامه وار :

توصیه می شود داوطلبان قبل از تدریس معلم در کلاس مطلب مورد نظر را یک مرتبه پیش خوانی کنند تا کلیت مبحثی که قرار است استاد مربوطه تدریس کند را بفهمند این کار باعث می شود داوطلب در مسیر مطالعه درست فصل مربوطه قرار بگیرد و مطالب مهم را از مطالب فرعی در فصل مربوطه تمایز دهد.

تمرکز بالا و نت برداری از تدریس استاد :

بهتر است داوطلبان با دقت فراوان به تدریس استاد گوش دهند و در دفتری به نت برداری از مباحثی که استاد تدریس می کند و مطالبی که توجه ویژه در هنگام تدریس به آن ها دارد بپردازد.

تقسیم بندی یک فصل برای مطالعه :

داوطلبان می توانند برای مطالعه یک فصل از درس زیست شناسی به صورت پاراگراف به پاراگراف آن را مطالعه کنند. به این صورت که ابتدا یک پاراگراف را به صورت روزنامه وار مطالعه کرده و زیر کلمات مهم آن خط بکشد و یا با ماژیک مارکر کند. در دور بعد با دقت بیشتر و عمیق تر مطالعه کنند و در آخر پاراگراف را از حفظ بازگو کنند. در انتهای مطالعه یک فصل از کتاب به صورت پاراگراف به پاراگراف داوطلب در برگه ای خلاصه ای از تیتر ها و مطالبی که خوانده است را بنویسد چرا که این کار به یادگیری بیشتر داوطلب کمک زیادی خواهد کرد.

ترکیبی خواندن زیست :

همان طور که گفتیم در سال های اخیر شاهد تست های ترکیبی زیادی از فصول مختلف زیست و هم چنین از کتاب های جداگانه بوده ایم. به این صورت که ممکن است از فصل ایمنی که فصل اول زیست سال سوم است به صورت ترکیبی با فصل ششم از زیست سال دوم دبیرستان که مبحث گردش خون است تست ترکیبی طرح کنند. برای اینکه داوطلب بتواند از پس تست های ترکیبی در کنکور سراسری بر بیاید نیازمند ترکیبی خواندن زیست شناسی است. برای همین داوطلب در هنگام مطالعه هر پاراگراف از فصلی که می خواند باید با ذهن باز مطالعه کند و اگر قابلیت ترکیب با مباحث دیگر از کتاب های زیست دبیرستان داشت مبحث مربوطه را نیز مطالعه کند و در صورت نیاز به نوشتن نت در حاشیه های کتاب درسی بپردازد.

برای تسلط بیشتر می توانی از سیستم کدینگ و یا جزوه های دیگر اساتید زیست استفاده نمایید

مقایسه بهترین کتاب های کمک آموزشی زیست شناسی کنکور

دوستان در این بخش از برسی برترین منابع کنکور، سراغ درس زیست شناسی اومدیم و میخوایم به صورت تفصیلی منابع زیست شناسی رو بررسی کنیم تا شما بتونید با خیال راحت بهترین کتابی که بهش نیاز دارین رو انتخاب کنین… راستی اگه اعصاب خوندن کل متن رو ندارین، مستقیم برین سراغ انتهای مطلب یعنی بخش جمع بندی و فقط همونو بخونین 🙂

۱. زیست شناسی جامع گاج یک کتاب فوق العاده حرفه ای برای بچه های پیش دانشگاهی و پشت کنکور ، کتابی با تست های متنوع ، دارای سوالات بسیار شبیه کنکور، سوالات ترکیبی و مفهومی فراوان و جدا کردن سوالات ترکیبی از سایر سوالات برای بچه هایی ک میخوان صرفا سوالات همون فصلو بزنن… همونطور ک میدونید دیگه سوالات کنکور از حالت گزینه های تک کلمه ای خارج شده و همه ی گزینه ها یک جمله ی طولانی و مفهومی هستن. کتاب گاج بخوبی این مدل سوالات رو تحت پوشش قرار میده و تعداد زیادی هم سوال شمارشی داره در پایان بازم تاکید میکنم ابن کتاب بیشتر مناسب بچه های کنکوریه و فراتر از حد دانش آموزای دوم و سوم هست البته به جز دانش آموزای تیزهوش و معدل بالا ( [جهت دریافت جزوه های بیشتر از این قسمت وارد شوید: )

٢.زیست شناسی نشرالگو (انرژی اتمی) اینبار برخلاف گاج که یک کتاب جامع بود ، اینجا کتاب هر پایه جدا میباشد باز هم با یک کتاب عالی و لاکچری مواجهیم ، یک کتاب فوق العاده که تمام ویژگی های گفته شده برای گاج در مورد این کتاب نیز صدق میکند یعنی سوالات بسیار مشابه با سبک جدید کنکور را در بر دارد اما ذکر ٢نکته در مورد آن الزامی است اول اینکه حتما ویرایش جدید این کتاب را خریداری کنید (هنوز در بازار ویرایش قدیم و بی کیفیت این کتاب موجود میباشد) و دوم اینکه تست های این کتاب اندکی سختتر از سوالات گاج است بنابراین توصیه میشود این کتاب به عنوان کتاب دوم ،پس از زدن تست های گاج، مطالعه شود

٣.زیست شناسی خیلی سبز زیست شناسی خیلی سبز دوم دبیرستان یک کتاب بسیار عالی با درسنامه ی فوق العاده (در واقع بهترین درسنامه ی کتب موجود در بازار) ، بنابراین خواندن آن به ویژه مطالعه ی کامل درسنامه ی آن به بچه های پایه توصیه میشود، از نقاط ضعف این کتاب تست هاش بود که بسیار ساده و سطحی طراحی شده بود که خوش بختانه در ویرایش جدید کتب خیلی سبز این تست ها بازنویسی شده و به سبک کنکور های سال های اخیر ، مفهومی و حرفه ای شده اما از نظر کیفیت تست ها، گاج و نشر الگو کتاب های بهتری هستن ،

۴.زیست شناسی مهر و ماه زیست مهر و ماه یک کتاب فوق ضعیف ، با طراحی ضعیف، تست های ضعیف، متن ضعیف و پر اشتباه که فقط یه مجموعه شکل در هم و برهمو کنار هم گذاشتن

۵.زیست شناسی آبی قلمچی این کتاب رو هم میشه جزو کتابای خوب و مطرح کنکور بیان کرد، تستاش طوریه که دانش آموز پسنده، پاسخنامه ی قوی ای نداره ولی بازم میگم تستای به نسبت قوی داره و برای دانش آموزایی که توو آزمون قلمچی شرکت میکنن یه منبع خوب برای تسته

توجه داشته باشید خودتون می تونید چرخی تو کتابها بزنید و بین این ناشرها و یا ناشرهای دیگه کتابهایی رو انتخاب کنید ولی حواستون هم باشه که خیلی از موسسات بعضا فقط منفعت رو میبینند و توجهی به آینده شما ندارند-صرفا جهت اطلاع

 

روش مطالعه ی مبحث ژنتیک برای کنکور

شاید شما هم شنیده باشید که بعضی از معلمان یا دانش آموزان کنکوری می گویند که سخت ترین ژنتیکبخش زیست شناسی مبحث ژنتیک است .

واقعیت این است که تصور اغلب دانش آموزان از ژنتیک ، فقط فصل هشتم سال سوم می باشد ؛ در صورتی که مبحث ژنتیک شامل فصل های ۵ ، ۶ ، ۷ ، ۸ ، ۹ سوم و فصل ۵ پیش دانشگاهی است و همچنین تا حدودی فصل های ۱ و ۲ پیش دانشگاهی را هم دربر می گیرد و جالب اینجاست که بیشترین مشکل دانش آموزان با مبحث ژنتیک مربوط به فصل ۸ سال سوم است ، درصورتی که حداکثر ۳ تست از این فصل درکنکور آورده می شود و متاسفانه بیشتر دانش آموزان بدون توجه به این مسئله وقت زیادی را صرف مطالعه و یادگیری تکنیک های این فصل می کنند و این کار باعث شده که نسبت به بقیه ی فصل های کتاب های زیست که شاید دارای اهمیت برابر یا بیشتری هستند و از میزان دشواری کمتری برخوردارند غافل شوند و بنابراین نتیجه ی خوبی در آزمون های آزمایشی و کنکور نگیرند . اغلب این افراد حتی نمی توانند سوالات ژنتیک را به خوبی حل کنند . چون بعد از مدتی که برای مطالعه و یادگیری این فصل وقت گذاشته اند ، آن را رها کرده و تصور می کنند که آن را کاملا یاد گرفته اند ! و آماده ی پاسخ گویی به هر تیپ سوال در این زمینه هستند.درصورتی که یادگیری مسائل ژنتیک یک امر پیوسته است و به یک برنامه ریزی بلند مدت و منظم نیاز دارد.

  • فقط ۱۰ دقیقه در روز وقت بگذارید :
  • از نظر بنده روزی ۱۰ دقیقه وقت گذاشتن برای یادگیری نکات این فصل کافی است. این کار باعث می شود که این نکات پس از مدتی در ذهنتان تثبیت شده و دیگر نیازی نباشد که برای یادگیری این نکات به کلاس کنکور خاصی مراجعه کنید و هزینه ی زیادی را که معلوم نیست واقعا چقدر موثر واقع شود را متحمل شوید . تا جایی که ممکن است در این مبحث تست حل کنید تا با هر نوع تستی که ممکن است در کنکور مطرح شود آشنا شوید و از آنجایی که حل سوالات این مبحث بسیار وقت گیر است سعی کنید سریع ترین روش ها وشگردهای حل این نوع سوالات را یاد بگیرید . حتی الامکان تست ها را به صورت زمان دار حل کنید و سعی کنید مدت زمان حل این نوع سوالات را به زیر ۱ دقیقه برسانید.
  • از چه منابعی برای مطالعه ی ژنتیک استفاده کنیم:
  • می توانید برای یادگیری نکات ژنتیک از یکی از کتاب های خود آموز ژنتیک کانون فرهنگی آموزش و یا کتاب ژنتیک دکتر آرام فر استفاده کنید . اگر تست های کنکور را بررسی کرده باشید متوجه می شوید که تنوع سوالاتی که در مبحث ژنتیک مطرح می شود زیاد نیست و معمولا نوع سوالات تکراری و حول نکات خاصی نظیر دودمانه یا گروه خونی و.. می باشد بنابراین نکاتی که یاد می گیرید باید پیرامون تیپ سوالاتی باشد که در کنکور مطرح می شوند بنابراین زیاد وارد جزئیات ژنتیک نشوید که هم وقت خود را بیهوده تلف کرده و هم سر جلسه ی کنکور برای پیدا کردن راه حل این نوع سوالات دچار سردرگمی می شوید!
  اونقدر بخون که غریزی بشه برات درس زیست...بخون  

ما توصیه می کنیم که مایند مپ رو با دست بکشید (البته خیلی سریع) امااگر فک می کنید که کمی تنبلید و نقاشی خوبی ندارید می توانید از نرم افزار های مخصوصی که برای کشیدن مایند مپ تولید شده اند استفاده کنید. نرم افزار های زیادی برای این منظور تولید شده اند اما بهترین نرم افزار رسم مایند مپ نرم افزار imindmap می باشد

تعداد شاخه های اصلی از ۷ شاخه بیشتر نشود و اگر بیشتر شد ادامه مایندمپ را در یک برگه ی دیگر انجام بدهید. اما محدودیتی در تعداد زیر شاخه وجود ندارد(البته به شرطی که برگه ی کاغذ شلوغ نشه) . ولی بهتراست که تا حد امکان تعداد شاخه ها ی زیر مجموعه کمتر باشد . بنابراین جرئیات کتاب را وارد مایند مپ نکنید!

مرور زیست شناسی به روش مایند مپ (نقشه ذهنی)

مایند مپ یا نقشه ذهنی یا به قولی ایرانی ها درخت دانش که متاسفانه برخی به اشتباه آن را معرفی و از آن استفاده می کنند مایند مپ، جدیدترین و بهترین روش مرور کتاب است و در دانشگاه های برتر جهان دانشجویان به این روش کتاب های خودشان را مرور می کنند. شما برای این که یک آدرسی را تو یک شهر غریب پیدا کنید چی کار می کنید ؟ خب اول یک نقشه برمیدارید . منطقه را پیدا می کنید ، بعد خیابان اصلی ، بعدخیابان فرعی ، بعدش کوچه را پیدا می کنید و در نهایت بر اساس آن نقشه به آدرس مورد نظر می رسید. مغز ما هم برای اینکه بخواهد به یک مطلبی که قبلا یاد گرفته ایم دسترسی پیدا کند از این روش استفاده می کند و اگر نقشه ی دسترسی به این مطلب به درستی کشیده نشده باشد ، مطالب طبقه بندی و دسته بندی خوبی در ذهن ما ندارند و احتمال اینکه مغز به این مطالب دسترسی داشته باشد خیلی کم است برای همین است که برخی در جلسه ی آزمون برخی مطالب را به یاد نمی آورند.

مراحل -۱) نوشتن ایده اصلی ۲) نوشتن تیتر و شاخه های اصلی۳) نوشتن تیتر و موارد فرعی
   

خب کاری که شما باید بکنید این است که در آخر مطالعه ی هر فصل فقط یک ساعت وقت صرف کنید و مایند مپ آن فصل را دریک برگه A4 بکشید و آن را در فواصل زمانی که در بالا مشخص کردیم مرور کنید. بنابراین با این روش خیلی سریع مطالب اصلی هر فصل را مرور می کنید .

توجه : دانش آموزان دهمی با توجه به این که از وقت بیشتری برخوردار هستند سعی کنند برای هر گفتار یک مایند مپ بنویسند مثلا اگر فصلی شامل ۴ گفتار می باشد برای آن فصل ۵ مایند مپ بکشید یعنی علاوه بر مایند مپی که برای کل فصل می کشید مایند مپ هر گفتار را هم بکشید تا مرور راحت تر و بهتری داشته باشید.

نمایی از کاس های پزشکی - ایشالله قسمتتون بشه با تلاش خودتون-خواستن توانستنه

با تقدیر و تشکر از زحمات دوستان و سایت های کنکوری که با محتوای خود ما را یاری دادند-منابع علمی این اطلاعات

منابع-۱) همیار زیست ۲) کافه کنکور۳)مکتبستان4)کنور آی این5)محصل ایرانی6)سایر وبلاگ ها و منابع